Vaginální distenze

Vaginální distenze znamená rozšíření pochvy v případě jejího abnormálního zúžení, které činí nějaké potíže. Nejčastějším problém je dyspareunie, bolest při pohlavním styku či apareunie, tedy nemožnost mít pohlavní styk. Příčiny vaginální konstrikce – zúžení pochvy jsou různé. Může se jednat o následek autoimunitního onemocnění, kdy se Vaše imunita paradoxně brání proti Vašim vlastním tkáním, v tomto případě proti strukturám v oblasti zevního genitálu a pochvy.

Dalším důvodem může být následek předchozí gynekologické operace či porodu, kdy dojde k zúžení pochvy či vstupu do pochvy znemožňující bezbolestný pohlavní styk nebo i preventivní gynekologické vyšetření. Jedná se o relativně častý problém, který je však tak intimní, že se s ním žena nerada svěřuje.

Plastická distenzní (pochvu rozšiřující) operace dokáže upravit velikost pochvy na problémovém místě. Má za úkol odstranit výše zmíněné potíže. Plastika zvýší funkční komfort a přispěje k Vašemu většímu sebevědomí.

Předoperační konzultace Vám pomůže určit, zda a který typ plastiky je pro Vás vhodný. V některém případě je využita část pochvy, která zúžena není. V jiných případech však musíme použít jinou biologickou tkáň, která slouží jako záplata poté co uvolním – rozšíříme pochvu. 

 

Jak operace probíhá?

Délka operace závisí na rozsahu defektu. Obvykle se jedná o 30-40 minut. Je možné ji provést v tzv. analgosedaci a lokální anestezii. V průběhu operace a uvolnění poševní stěny od přiléhající pojivové tkáně. Následně je uvolněná poševní stěna posunuta do oblasti zúžení a vyplní předtím uvolněný prostor. Po pečlivé kontrole krvácení dojde k úpravě okrajů uvolněné pochvy a jejich sešití.

Funkční efekt se objeví po zhojení tkání, tedy zhruba po jednom měsíci. Velmi výrazný bývá také dopad na Vaši psychiku.

Tento typ operace je prováděn u dospělé ženy, nejlépe po splnění vlastních fertilních plánů. Při výrazných potížích však toto není striktní podmínkou.

 

Co se děje po operaci?

Pooperační průběh vykazuje jen minimální bolestivost, která dobře odpovídá na analgetika. Po operaci je vhodné setrvat na klinice alespoň do následujícího dne. V některých případech, kdy se jedná o kombinovanou operaci spojenou s plastickou úpravou hráze/perinea jsou vhodné každodenní bylinné koupele (řepík, dubová kůra, vilín – hamamelis, atd.) s následným osušením (pomocí fénu) přispívají k adekvátnímu hojení.

Pro vyloučení či včasnou diagnostiku pooperačních problémů je doporučena kontrola na naší klinice s třítýdenním odstupem či při pocitu problému. 

Konkrétní detaily Vašeho operačního zákroku včetně zodpovězení všech případných dotazů jsou náplní osobní konzultační schůzky.

 

Chcete konzultaci?

Kontaktujte nás